Bye Aerospace eFlyer 4
Price: TBCAt a Glance
Range
- mi
Payload
860 lbs
Top Speed
201 mph
Seats
4
Charging Time
-
Dimensions (L × W × H)
- × 38 × - ft
MTOW
- kg
Engine
Single electric propulsion motor
AGL
- ft
Safety
Ballistic Parachute
Aircraft Specifications
Performance
| Max Speed | 323 kph / 201 mph |
| Cruise Speed | 323 kph / 201 mph |
| Max Range | - km / - mi |
| Flight Time | 240 min |
| Service Ceiling | - m / - ft |
| Rate of Climb | - m/min / - ft/min |
Dimensions
| Length | - m / - ft |
| Height | - m / - ft |
| Wingspan | 11.58 m / 38 ft |
| Max Payload | 390 kg / 860 lbs |
Powerplant & Energy System
| Type | Single electric propulsion motor |
| Propulsion | - |
| Total Power | 200 kW / 268 hp |
| Battery | -, - kWh |
| Charge Time | - min |
Cockpit & Avionics
| Avionics | - |
| Seating | 4 (Pilot: 1, Passenger: 3) |
| Controls Interface | - |
Safety
| Ballistic Parachute | Present |
| Parachute Type | Ballistic Parachute |
Operations
| Takeoff Type | - |
| Landing Type | - |
| Surface | - |