Archer Aviation Midnight
Price: TBCAt a Glance
Range
100 mi
Payload
1000 lbs
Top Speed
150 mph
Seats
5
Charging Time
10 mins
Dimensions (L × W × H)
32.8 × 49.2 × 13.1 ft
MTOW
3175 kg
Engine
Electric
AGL
10000 ft
Safety
—
Aircraft Specifications
Performance
| Max Speed | 241 kph / 150 mph |
| Cruise Speed | 241 kph / 150 mph |
| Max Range | 161 km / 100 mi |
| Flight Time | 60 min |
| Service Ceiling | 3048 m / 10000 ft |
| Rate of Climb | - m/min / - ft/min |
Dimensions
| Length | 10 m / 32.8 ft |
| Height | 4 m / 13.1 ft |
| Wingspan | 15 m / 49.2 ft |
| Max Payload | 454 kg / 1000 lbs |
Powerplant & Energy System
| Type | Electric |
| Propulsion | 12 Electric Motors (6 tilting for lift/cruise, 6 fixed for lift) |
| Total Power | 1500 kW / 2011 hp |
| Battery | Lithium-ion (Molicel Cells), 140 kWh |
| Charge Time | 10 min |
Cockpit & Avionics
| Avionics | Garmin G3000 / Custom Archer UI |
| Seating | 5 (Pilot: 1, Passenger: 4) |
| Controls Interface | Fly-by-wire (Honeywell Actuation) |
Safety
| Ballistic Parachute | Not Present |
| Parachute Type | N/A (Relies on propulsion redundancy) |
| Propulsion Redundancy | 12 independent motors; can land safely with multiple failures |
| Control Redundancy | Triple-redundant flight control computers |
| Energy Redundancy | 6 independent battery packs |
| Harness Type | 4-point aviation harness |
| Crashworthiness | Energy-absorbing landing gear and seat structures |
| Certification Basis | FAA Powered-Lift |
| Certification Status | 100% Means of Compliance (MOC) accepted by FAA March 2026 |
Operations
| Takeoff Type | VTOL |
| Landing Type | VTOL / CTOL |
| Surface | Vertiports / Hard surface |

